Je ČEZ nad zákon? - Manažer ČEZu zneužil informace, trestné to ale nebylo

Co to je insider trading

Insider trading je stejně starý jako obchodování na kapitálových trzích. Na všech vyspělých trzích je považován za jeden z největších prohřešků proti etice obchodování. Většina z nás si při vyslovení „insider trading” představí především ilegální praktiky, spojené s nákupem či prodejem finančních instrumentů na základě veřejně nedostupných informací.

ČEZ, top manažer Alan Svoboda a Insider trading

Je to smutné, ale vypadá to, že v ČR se vyplácí podvádět a lhát jako když tiskne. Alan Svoboda je toho krásným příkladem.

Obchodní ředitel ČEZu Alan Svoboda se podle soudu jednoznačně dopustil insider tradingu. K odsouzení to ale prý nestačí. Odborníci se nad tímto rozsudkem podivují.

První český insider trading, který se dostal před soud, není trestným činem. A to přesto, že se podle soudu jednoznačně stal. Obchodní ředitel ČEZu Alan Svoboda, kterému hrozilo za jeden z nejvážnějších prohřešků na kapitálovém trhu - zneužití důvěrných informací při obchodech s akciemi vlastní firmy - až osmileté vězení, přesto nemusí vyváznout lacino: hrozí mu stále čtyřmilionová pokuta - téměř trojnásobek toho, co si podle obžaloby zneužitím informací vydělal.

“Popisované jednání proběhlo, ale nedosáhlo intenzity trestného činu,” uvedl soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka, který proto použil nepříliš využívaného paragrafu a případ jednoho z nejmocnějších mužů ČEZu postoupil jako možný přestupek České národní bance.

“Kdyby se to stalo někde jinde, tak by takový člověk jednoznačně šel do vězení. Je to to nejhorší, co se na kapitálovém trhu může stát,” kroutí hlavou nad verdiktem Jan Hanousek z Cerge-EI, jeden z expertů na tuzemský kapitálový trh. “Je to promarněná šance ukázat, že se takové věci nedělají,” dodává.

Alan Svoboda se hájí, že žádné informace nezneužil a že žádné neveřejné informace o ČEZ nemá.

Alan Svoboda lže aneb Moje úvaha

Představte si, že jsem jeden z nejvýše postavených manažerů v ČEZ. Představte si, že mám dokonalý přehled o stavu firmy a jejích hospodářských výsledcích a současně mám na starosti firemní finance.

Představte si, že těsně před oznámením hospodářských výsledků si pro sebe koupím větší balík akcií ČEZ a krátce po oznámení hospodářských výsledků (samozřejmě výborných, proto jsem je kupoval) akcie prodám a to hned s několikamilionovým ziskem. Spekulace úspěšná jako hrom!

A teď si představte, že vám budu tvrdit, že mám o firmě naprosto stejné informace jako veřejnost. O hospodářských a finančních výsledcích firmy nevím nic víc, než si veřejnost může přečíst v tisku.

Sbaštíte mi to i s navijákem?

Otázka na závěr

Opravdu platí v ČR zákony pro všechny stejně?

Přidat.eu záložku

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články